Pokazywanie postów oznaczonych etykietą praca na cmentarzu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą praca na cmentarzu. Pokaż wszystkie posty

sobota, 29 lipca 2017

"MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA"-2017

  Od 10 do 18 lipca 2017 r. trwały prace nad porzadkowaniem polskiego cmentarza w Brzeżanach w ramach corocznej akcji "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA", w ktorych uczestniczylo dziewięciu  wolontariuszy z Dolnego Śląska.
    Prace wolontariuszy na cmentarzu brzeżanskim przeprowadzają się od 2010 roku. W ciągu tych lat nekropolia poprostu przeobraziła się.  Kiedyś zarośnięty krzakami i chwastami, w wielu  miejscach niedotępny, dziś cmentarz jest  ładnie uporządkowany dzięki wspaniale zorganizowanej i szczególnie starannej pracy  wolontariuszy, którym należy się wielka wdzięczność i szacunek.
























czwartek, 30 lipca 2015

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - 2015

        Tegoroczna akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" została przeprowadzona w dniach 8-18 lipca. 
        8 lipca spotkaliśmy wolontariuszy z Dolnego Śląska. Jedna grupa, kierownikiem której już od czterech lat jest pani Ewa Finster-Gorzko, wicedyrektor gimnazjum im. Armii Krajowej w Żurawinie, pracowała nad porządkowaniem polskiego cmentarzu w Brzeżanach. Druga grupa,  po raz pierwszy, pracowała na cmentarzu w Kozowie. Jej kierownikiem był wicestarosta Lignicy pan Kazimierz Burtny. 
    Po kilku dniach pracy w Kozowie grupa udała się do powiatu zaleszczyckiego, tam kontynuowała pracę nad porządkowaniem polskiego cmentarza. 
    W imieniu PKOT prezes p.Halina Szatruk wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom akcji za ofiarność, pamięć i wszystkie dobre sprawy, poświęcone zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego.
    Szczególnie dziękujemy uczestnikom akcji z gimnazjum im. Armii Krajowej z Żurawiny, mianowicie kierownikom i opiekunom grupy:
             pani Ewie Finster-Gorzko
             panu Andrzejowi Kondrackiemu
             pani Katarzynie Witkowskiej
uczniom gimnazjum:
             Agacie Witkowskiej
             Jagodzie Drzewieckiej
             Oliwii Hajdamowicz
             Marcelinie Majos-Majewskiej

sobota, 13 lipca 2013

"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" 2013

                                                                                   "...Naród niepamiętający o swojej przeszłości,
                                                                                     jest narodem bez przyszłości".
                                                                                                                                    Jan Paweł II
         Jest to wołanie do nas, żyjących. Musimy zadbać o to, by te mogiły, które są świadectwem naszej historii, zwłaszcza historii miasta Brzeżan, świadectwem losów jego mieszkańców, nie zostały zapomniane wśród gąszczy zarośli. 
         Wielką pomocą w tej sprawie jest praca wolontariuszy z Dolnego Śląska. Już czwarty z kolei rok przeprowadzają oni porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach, chroniąc od zapomnienia liczne mogiły naszych przodków.












piątek, 2 listopada 2012

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH-Dzień zadumy i wspomnień o zmarłych

      Po raz pierwszy od wielu lat msza św. na uroczystość Wszystkich Świętych zostala odprawiona w kaplicy na cmentarzu w Brzeżanach.






         Kaplica, która dawniej była miejscem modlitwy, i w której krypcie pochowani są księża, została zdewastowana w czasie rządów komunistycznych. Pózniej grabarze zrobili z niej miejsce przechowywania narzędzi pracy.
      Dzięki niedawno przeprowadzonemu remontowi, na Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny mieszkańcy Brzeżan różnych obrządków mogli ją odwiedzić, by zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych.

        Darem PKOT dla kaplicy sa dwa obrazy - Jezusa Miłosiernego i s.Faustyny Kowalskiej.
       Członkowie PKOT przeprowadzili również prace nad uporządkowaniem wnętrza kaplicy po remoncie.

piątek, 20 lipca 2012

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - 2012

W tegorocznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"  w pracach nad porząkowaniem cmentarza w Brzeżanach uczestniczyło 12 osób z Dolnego Śląska.





  Udało się uporząkować prawie cały cmentarz.Została wykoszona trawa, oczyszczone nagrobki, poprawione i ódświeżone napisy na tabliczkach. 








 W niektórych miejscach zostały wyrąbane krzaki i odsłonięte nagrobki. Wśród nich duży grobowiec,który był bardzo zachaszczony i zarośnięty dzikimi winami, obplątającymi metalowe ogrodzenie. Podobnych na cmentarzu nie ma. Niestety, nie ma na nim żadnego napisu, więc prosimy czytelników naszego blogu o podanie jakichkolwiek wiadomości, gdyby kto mógł zdobyć informację dotyczącą tego pochówku.



   Znaleziono również nagrobki, piękne rzeźby leżące prosto na ziemi. Napzykład, nie bardzo uszkodzona, ale potrzebująca ustanowienia figura Pana Jezusa.Niektóre jej części zostały odbite, ale są w dobrym stanie.

                                                          Pozdiękowanie

             Nauczyciel  historii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 w   Oławie
                                                    p. Daria Nowak

     Wyrażam serdeczne podziękowanie Pani oraz wszystkim wolontariuszom, wśród których
             Piotr Klimowicz
             Maciej Dumański
             Joanna Zaleńska
              Magdalena Sadowska
              Piotr Żurawka
 za uczestniczenie w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" i porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach od 9 lipca do 17 lipca 2012r.


                                               Pozdiękowanie
           Nauczyciel języka polskiego gimnazjum im.Armii Krajowej w Żórawinie 
                                                p.Ewa Finster-Gorzko

     Wyrażam serdeczne podziękowanie Pani oraz wszystkim wolontariuszom, wśród których
              Andrzej Kondracki
              Justyna Pasturek
              Justyna Stasiak
              Alicja Targoni
              Magdalena Bronowicka
za uczestniczenie w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" i porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach od 9 lipca do 17 lipca 2012r.