Prace wolontariuszy na cmentarzu brzeżanskim przeprowadzają się od 2010 roku. W ciągu tych lat nekropolia poprostu przeobraziła się. Kiedyś zarośnięty krzakami i chwastami, w wielu miejscach niedotępny, dziś cmentarz jest ładnie uporządkowany dzięki wspaniale zorganizowanej i szczególnie starannej pracy wolontariuszy, którym należy się wielka wdzięczność i szacunek.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą praca na cmentarzu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą praca na cmentarzu. Pokaż wszystkie posty
sobota, 29 lipca 2017
"MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA"-2017
Od 10 do 18 lipca 2017 r. trwały prace nad porzadkowaniem
polskiego cmentarza w Brzeżanach w ramach corocznej akcji "MOGIŁĘ
PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA", w ktorych uczestniczylo dziewięciu
wolontariuszy z Dolnego Śląska.
Prace wolontariuszy na cmentarzu brzeżanskim przeprowadzają się od 2010 roku. W ciągu tych lat nekropolia poprostu przeobraziła się. Kiedyś zarośnięty krzakami i chwastami, w wielu miejscach niedotępny, dziś cmentarz jest ładnie uporządkowany dzięki wspaniale zorganizowanej i szczególnie starannej pracy wolontariuszy, którym należy się wielka wdzięczność i szacunek.
Prace wolontariuszy na cmentarzu brzeżanskim przeprowadzają się od 2010 roku. W ciągu tych lat nekropolia poprostu przeobraziła się. Kiedyś zarośnięty krzakami i chwastami, w wielu miejscach niedotępny, dziś cmentarz jest ładnie uporządkowany dzięki wspaniale zorganizowanej i szczególnie starannej pracy wolontariuszy, którym należy się wielka wdzięczność i szacunek.
czwartek, 30 lipca 2015
Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - 2015
Tegoroczna akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" została przeprowadzona w dniach 8-18 lipca.
8 lipca spotkaliśmy wolontariuszy z Dolnego Śląska. Jedna grupa, kierownikiem której już od czterech lat jest pani Ewa Finster-Gorzko, wicedyrektor gimnazjum im. Armii Krajowej w Żurawinie, pracowała nad porządkowaniem polskiego cmentarzu w Brzeżanach. Druga grupa, po raz pierwszy, pracowała na cmentarzu w Kozowie. Jej kierownikiem był wicestarosta Lignicy pan Kazimierz Burtny.
Po kilku dniach pracy w Kozowie grupa udała się do powiatu zaleszczyckiego, tam kontynuowała pracę nad porządkowaniem polskiego cmentarza.
W imieniu PKOT prezes p.Halina Szatruk wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom akcji za ofiarność, pamięć i wszystkie dobre sprawy, poświęcone zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego.
Szczególnie dziękujemy uczestnikom akcji z gimnazjum im. Armii Krajowej z Żurawiny, mianowicie kierownikom i opiekunom grupy:
pani Ewie Finster-Gorzko
panu Andrzejowi Kondrackiemu
pani Katarzynie Witkowskiej
uczniom gimnazjum:
Agacie Witkowskiej
Jagodzie Drzewieckiej
Oliwii Hajdamowicz
Marcelinie Majos-Majewskiej
8 lipca spotkaliśmy wolontariuszy z Dolnego Śląska. Jedna grupa, kierownikiem której już od czterech lat jest pani Ewa Finster-Gorzko, wicedyrektor gimnazjum im. Armii Krajowej w Żurawinie, pracowała nad porządkowaniem polskiego cmentarzu w Brzeżanach. Druga grupa, po raz pierwszy, pracowała na cmentarzu w Kozowie. Jej kierownikiem był wicestarosta Lignicy pan Kazimierz Burtny.
Po kilku dniach pracy w Kozowie grupa udała się do powiatu zaleszczyckiego, tam kontynuowała pracę nad porządkowaniem polskiego cmentarza.
W imieniu PKOT prezes p.Halina Szatruk wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom akcji za ofiarność, pamięć i wszystkie dobre sprawy, poświęcone zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego.
Szczególnie dziękujemy uczestnikom akcji z gimnazjum im. Armii Krajowej z Żurawiny, mianowicie kierownikom i opiekunom grupy:
pani Ewie Finster-Gorzko
panu Andrzejowi Kondrackiemu
pani Katarzynie Witkowskiej
uczniom gimnazjum:
Agacie Witkowskiej
Jagodzie Drzewieckiej
Oliwii Hajdamowicz
Marcelinie Majos-Majewskiej
czwartek, 17 lipca 2014
sobota, 13 lipca 2013
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" 2013
"...Naród niepamiętający o swojej przeszłości,
jest narodem bez przyszłości".
Jan Paweł II
Jest to wołanie do nas, żyjących. Musimy zadbać o to, by te mogiły, które są świadectwem naszej historii, zwłaszcza historii miasta Brzeżan, świadectwem losów jego mieszkańców, nie zostały zapomniane wśród gąszczy zarośli.
Wielką pomocą w tej sprawie jest praca wolontariuszy z Dolnego Śląska. Już czwarty z kolei rok przeprowadzają oni porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach, chroniąc od zapomnienia liczne mogiły naszych przodków.
jest narodem bez przyszłości".
Jan Paweł II
Jest to wołanie do nas, żyjących. Musimy zadbać o to, by te mogiły, które są świadectwem naszej historii, zwłaszcza historii miasta Brzeżan, świadectwem losów jego mieszkańców, nie zostały zapomniane wśród gąszczy zarośli.
Wielką pomocą w tej sprawie jest praca wolontariuszy z Dolnego Śląska. Już czwarty z kolei rok przeprowadzają oni porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach, chroniąc od zapomnienia liczne mogiły naszych przodków.
piątek, 2 listopada 2012
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH-Dzień zadumy i wspomnień o zmarłych
Po raz pierwszy od wielu lat msza św. na uroczystość Wszystkich Świętych zostala odprawiona w kaplicy na cmentarzu w Brzeżanach.
Kaplica, która dawniej była miejscem modlitwy, i w której krypcie pochowani są księża, została zdewastowana w czasie rządów komunistycznych. Pózniej grabarze zrobili z niej miejsce przechowywania narzędzi pracy.
Kaplica, która dawniej była miejscem modlitwy, i w której krypcie pochowani są księża, została zdewastowana w czasie rządów komunistycznych. Pózniej grabarze zrobili z niej miejsce przechowywania narzędzi pracy.
Dzięki niedawno przeprowadzonemu remontowi, na Wszystkich Świętych i
w Dzień Zaduszny mieszkańcy Brzeżan różnych obrządków mogli ją
odwiedzić, by zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych.
Darem PKOT dla kaplicy sa dwa obrazy - Jezusa Miłosiernego i s.Faustyny Kowalskiej.
Członkowie PKOT przeprowadzili również prace nad uporządkowaniem wnętrza kaplicy po remoncie.
Darem PKOT dla kaplicy sa dwa obrazy - Jezusa Miłosiernego i s.Faustyny Kowalskiej.
Członkowie PKOT przeprowadzili również prace nad uporządkowaniem wnętrza kaplicy po remoncie.
piątek, 20 lipca 2012
Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - 2012
W tegorocznej
akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" w pracach nad porząkowaniem cmentarza w
Brzeżanach uczestniczyło 12 osób z Dolnego Śląska.
Udało się uporząkować prawie
cały cmentarz.Została wykoszona trawa, oczyszczone nagrobki, poprawione i
ódświeżone napisy na tabliczkach.
W niektórych miejscach zostały wyrąbane
krzaki i odsłonięte nagrobki. Wśród nich duży grobowiec,który był bardzo
zachaszczony i zarośnięty dzikimi winami, obplątającymi metalowe ogrodzenie.
Podobnych na cmentarzu nie ma. Niestety, nie ma na nim żadnego napisu, więc
prosimy czytelników naszego blogu o podanie jakichkolwiek wiadomości, gdyby kto
mógł zdobyć informację dotyczącą tego pochówku.
Znaleziono również nagrobki, piękne rzeźby
leżące prosto na ziemi. Napzykład, nie bardzo uszkodzona, ale potrzebująca
ustanowienia figura Pana Jezusa.Niektóre jej części zostały odbite, ale są w
dobrym stanie.
Pozdiękowanie
Nauczyciel historii
Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 w
Oławie
p.
Daria Nowak
Wyrażam
serdeczne podziękowanie Pani oraz wszystkim wolontariuszom, wśród których
Piotr
Klimowicz
Maciej
Dumański
Joanna
Zaleńska
Magdalena Sadowska
Piotr
Żurawka
za uczestniczenie
w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" i porządkowanie
polskiego cmentarza w Brzeżanach od 9 lipca do 17 lipca 2012r.
Pozdiękowanie
Nauczyciel
języka polskiego gimnazjum im.Armii Krajowej w Żórawinie
p.Ewa Finster-Gorzko
Wyrażam
serdeczne podziękowanie Pani oraz wszystkim wolontariuszom, wśród których
Andrzej
Kondracki
Justyna Pasturek
Justyna Stasiak
Alicja
Targoni
Magdalena Bronowicka
za uczestniczenie w akcji "Mogiłę pradziada ocal od
zapomnienia" i porządkowanie polskiego cmentarza w Brzeżanach od 9 lipca
do 17 lipca 2012r.
Subskrybuj:
Posty (Atom)















































