poniedziałek, 6 października 2014

V DZIEŃ KULTURY KRESOWEJ W BOGDANOWICACH (POW.GŁUBCZYCKI WOJ. OPOLSKIE)          Piąta edycja spotkania kresowego w Bogdanowicach k. Głubczyc  została przeprowadzona 14 września br. Bogdanowice są miejscem, do którego dorocznie zjeżdżają się Kresowianie z roznych zakątków  Polski. Celem takich spotkań jest popularyzacja i przypomnienie wiedzy o Kresach po to, by nie było przerwy pokoleniowej w przekazywaniu tej historii, która jest historią  ludzi, historią wielu rodzin polskich oraz historią Polski, ponieważ na Kresach pozostało sporo zabytków kultury  materialnej, historycznej, przemysłowej, przyrodniczej.
          Organizatorami przedsięwzięcia  są Głubczyckie Towarzystwo Miłśników Łwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na czele z prezesem p.Edwardem Wołoszynem ur. w Zbarażu, sołectwo i duszpasterz miejscowej parafii ks. Adam Szubka – kapelan środowisk Kresowian, pochodzący z Kozowy k. Brzeżan, którzy czynili starania, by Dzień Kultury Kresowej był imprezą na wysokim poziomie. Początkiem spotkania była Msza Św. w świątyni w Bogdanowicach, koncelebrowana z przejmującą homilią ks.Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego, oprawiona artystycznie przez chór ECHO KRESÓW z Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy wierni, wśród których przedstawiciele władz samorządowych,zaproszeni goście,rzesze Kresowiaków i mieszkańcy Bogdanowic skupili się wokół cudonwego obrazu Matki Bożej Łaskawej Bolesnej z Monasterzysk obw. tarnopolskiego. 4 października br. Kościół w Bogdanowicach zostanie ogłoszony przez biskupów Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Bolesnej z Monasterzysk. Po Mszy Św. wszyscy udali się na boisko, gdzie została ustawiona profesjonalna scena, a obok wielki telebim.
           Oficjalne otwarcie uroczystości z  przywitaniem gości  przeprowadzili prezes TMLKPW Edward Wołoszyn i ks.Adam Szubka.Gośćmi honorowymi byli marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, senator RP Aleksander Świętykowski, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof.Stanisław S.Nicieja, prof.Politechniki Opolskiej Maria Kalczyńska, kilkuosobowa delagacja z miasta partnerskiego Zbaraża z merem na czele.
           Dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Bogdanowicach rozpoczęły program artystyczny tradycyjnym polonezem, by następnie zaprezentować się w bogatej odsłonie wokalnej.
          Następnie znakomity historyk prof.S.S.Nicieja w swej barwnej prelekcji uczynił krótką podróż na Kresy, podkreślając przy tym, że historia Kresów jest nauczycielką patriotyzmu i zachęcając do swej kilkutomowej książki pt. „Kresowa Atlantyda”.
          Wzruszającym było wystąpienie p.prof. Politechniki Opolskiej Marii Kalczyńskiej, która jest autorką licznych publikacji poświęconych Kresowianom w Polsce i na świecie.
          W następnym programie „O Kresach z nostalgią, o Kresach na wesoło” wystąpił Mietek Zając, który doskonale wchodzi w rolę lwowskiego baciara, używając przy tym gwary zwanej lwowskim bałakiem. Jego gawęde i dowcipy świetnie bawily publiczność, która nie szczędziła braw.
          Wspaniały pieśniarz, bard,kompozytor i poeta z Zielonej Góry Maciej Wróblewski oczarował obecnych na tej uroczystości swym niezwykłym głosem. Zaczął swój koncert zaspiewną a’capella na stojąco „Bogurodzicą”. Jego wystąp to utwory przepełnione miłościa Ojczyzny. Wtorował sobie na własnoręcznie zrobionych gitarach, w tym 18-strunowej, o niespotykanym dźwięku. Każda pieśń wywoływała burzę oklasków,szczególnie „Babcia ze Lwowa” w rytmie hiszpańskim.


           Kolejna i bardzo udana impreza kultywująca i popularyzująca tradycje kresowe na ziemi głubczyckiej przypomina również tragiczne wydarzenia na Kresach w latach 1939-1946. Droga Kresowian  z tych lat – to jeden wielki ludzki dramat, więc ci ludzie zasługują na szczególne uznanie kolejnych pokoleń. Pamięc o tym, co oni przeżyli,co pozostawili, jest naprawdę bardzo ważna, ponieważ dziedzictwo jest źródłem tożsamości.
                                                      Halina Szatruk

1 komentarz:

  1. "Babcia" jest tutaj:

    http://www.youtube.com/watch?v=R1HWT5MvVew

    OdpowiedzUsuń