sobota, 29 lipca 2017

XVIII LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO

       Trzynaścioro młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy  uczectniczyło w tym roku  w XVIII LETNIEJ AKADEMII KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO, której organizatorem jest  Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Podstawowym celem LA jest przypominanie młodym Polakom żyjącym na dawnych kresach Rzeczypospolitej o ich korzeniach.
     Wśród uczestników LA było czterech uczniów  sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego z Brzeżan: Anastazja Lembryk, Anatol Lembryk, Alina Hnydyn i Andrzej Sonsiadło.
     W sobotę 1.06 w MOKu  w Głogowie uczestnicy oglądali przedstawienie Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa  "Dwaj panowie B",  a w niedzielę 2.06 był koncert galowy, podczas którego  zapoznali się z przepięknymi utworami zespołów kresowych "Lwowska Fala", "Kapela Podwileńska" "Asałoda"i in.
   Uczestniczili w wykładach i spotkaniach. Młodzież miała okazję spotkać się z archeologami, którzy prowadzą prace na Starym Mieście. Sporym zainteresowaniem cieszyły sie spotkania z członkami Grupy Historycznej im. Henryka Kończykowskiego ps.Halicz  oraz grupą historyczną ze stowarzyszenia Patriotyczny Głogów, spotkanie z Przemysławem Bożkiem  z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


      W czasie podróży, która jest częścią programu LA, wyjazdowe wykłady odbyły się w Krakowie, w Warszawie, w Grodnie i w Wilnie . W Warszawie uczestników LA przyjął wicemarszłek Sejmu Ryszard Terlecki.


 


 PKOT im.bł.M.Darowskiej  wyraża serdeczne podziękowanie organizatorom LA za zaproszenie naszych dzieci oraz życzy dużo sukcesów  na przyszłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz