niedziela, 1 maja 2011

Jan Paweł II – błogosławiony Karol Wojtyła

1 maja 2011 r., w Watykanie, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, święto ustanowione przez Jana Pawła II, po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. 
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, wygłosił 2400 przemówień, udzielił 1020 audiencji generalnych i przyjął w 1350 osobistości politycznych.

Wielki Polak, pierwszy papiez Slowianin i jedna z najwybitniejszych postaci, zasiadajacych na Stolicy Piotrowej.
Chyba nigdy w historii swiata jeden czlowiek nie byl tak bliski dla tylu ludzi na calej ziemi, niezaleznie od ich naradowosci, religii czy koloru skory.
Papiez pokazal nam, na czym polega swietosc i kim jest czlowiek swiety. Swiety - to ktos, kto jest blisko nas, to po prostu przyjaciel. To lekcja, ktora uczy nas,ze swietosc jest sprawa zwyczajna.
Jeszcze kiedy zyl, mowilo sie ze jest jak ikona, jak okno, ktore otwiera sie coraz bardziej na Boza rzecztwistosc. Byl czlowiekiem zawierzenia. Szczescie Jana Pawla II wyplywalo ze zjednoczenia sa z Bogiem, z oddania sie Jemu bezgranicznie. On patrzyl na Jezusa i dostrzegal Go w drugim czlowieku. Przez caly czas trzymal swoja dlon w dloni Chrystusa.
W starosci, chorobie i w obliczu problemow powtarzal: "Totus Tuus" (caly twoj).
karol Wojtyla pielgrzymowal do Matki Boskiej Czenstochowskiej ponad 100 razy, od dziecka, kiedy po raz pierwszy modlil sie przed obrazem Czarnej Madonny, wraz z ojcem i grupa kolegow szkolnych, az do papieza. Prosil Maryja, ktora obral za swoja szczegolna patronka na coraz trudniejszej, coraz bardziej odpowiedzialnej drodze swego powolania. Tutaj, na Jasnej Gorze, wyglosil akt oddania Maryi.
"Jasnogorska Matko Kosciola! Raz jeszcze oddaje Ci siebie w macierzynska niewole milosci, wedle slow mego powolania: Totus Tuus! Oddaje Ci caly Kosciol - wszedzie, az do najdalszych krancow ziemi! Oddaje Ci ludzkosc i wszystkich ludzi - moich braci. Wszystkie ludy i narody. Oddaje Ci Europe i wszystkie kontynenty. Oddaje Ci Rzym i Polskie, zjednoczone przez Twego sluge nowym wezlem milosci". Do mlodych ludzi skierowal slowa: "Pani jasnogorska jest nauczycielka pieknej milosci dla wszystkich. Wszyscy jestesmy jej dziecmi".

Z urodzenia wadowiczanin, sercem krakowianin. Jan Pawel II przez 40 lat zycia byl zwiazany z Krakowem. Przyjechal tu, podejmujac studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellonskim. W miescie swiatyn i klasztorow, w czarnej dobie okupacji,dojrzalo jego powolanie kaplanskie. Tu otrzymal swiecenia, z biegiem czasu zostal biskupem i arcybiskupem, stad wyjechal na Konklawe, ktore uczynilo go Papiezem. O wyborze arcybiskupa krakowskiego na biskupa Rzymu oznajmil dzwon "Zygmunt" z wawekskiej katedry. Tutaj, na cmentarzu Rakowieckim spoczywaja jego rodzice i brat. Ojciec Swiety w trakcie kazdej z pielgrzymek do Ojczyzny powracal do swego "miasta serdecznego".
                         
                  Karol Wojtyła, Emilii - Matce mojej
   
                             Matka
              Nad Twoją białą mogiłą
              białe kwitną Ŝycia kwiaty -
              O, ileŜ lat to juŜ było
              bez Ciebie - duchu skrzydlaty.
              Nad Twoją białą mogiłą,
              od lat tylu juŜ zamkniętą,
              spokój krąŜy z dziwną siłą,
              z siłą, jak śmierć - niepojętą.
              Nad Twoją białą mogiłą
              cisza jasna promienieje,
              jakby w górę coś wznosiło,
              jakby krzepiło nadzieję.
              Nad Twoją białą mogiłą
              klęknąłem ze swoim smutkiem -
              o, jak to dawno juŜ było -
              jak się dziś zdaje malutkim.
              Nad Twoją białą mogiłą
              o Matko - zgasłe Kochanie -
              me usta szeptały bezsiłą:
              - Daj wieczne odpoczywanie.

Ze slow Jana Pawla II "Patrze na Krakow. Moj Krakow, miasto mojego zycia. Miasto naszych dziejow. Patrze na ten Krakow, w ktorym kazda cegla jest mi droga... Patrze stad na Polske..."
                  DO SOSNY POLSKIEJ

Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,
Ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno
Od matki i sióstr oderwana rodu
Stoisz sieroto pośród cudzego ogrodu.

Jakże tu miłym jesteś gościem memu oku,
Bowiem oboje doświadczamy jednego wyroku,
I mnie także pielgrzymka wyniosła daleka,
I mnie w cudzej ziemi czas życia ucieka.

Czemuś, choć cię starania cudze otoczyły,
Nie rozwinęła wzrostu, utraciła siły?
Masz tu wcześniej i słonce, i rosy wiośniane,
a przecież twe gałązki bledną pochylone.

Więdniesz.
Usychasz smutna wśród kwitnącej płaszczyzny
I nie ma dla ciebie życia, bo nie ma Ojczyzny.
Drzewo wierne!

Nie zniesiesz wygnania, tęsknoty
Jeszcze trochę jesiennej i zimowej słoty
A padniesz martwa!
Obca ziemia cię pogrzebie.
Drzewo moje.
Czy będę szczęśliwszy od ciebie?

Ojciec Swiety wielokrotnie nam pokazywal, ze rzeczywistosc biblijna – rzeczywistosc, w ktorej dziala Pan Bog – wcale sie nie skonczyla. Dlatego w 1979r. W Warszawie wyszedl na plac Zwyciestwa i z wiara publicznie wezwal Ducha Swietego, zeby zstapil i odnowil oblicze ziemi, tej ziemi. On pokazal nam, ze w naszych rekach lezy ocalenie swiata. Sam wielokrotnie zawierzal wszystko Matce Bozej , bezustannie pielgrzymowal i trwal na kolanach przed Bogiem w blaganiu o ocalenie swiata.
Dzisiaj prosi nas, zebysmy to kontynuowali i prowadzili swiat ku cywilizacji milosci, zaczynajac od wlasnego domu, wlasnej rodziny i pracy.

Bez ryzyku bledu mozna uznac, ze kluczowe dla tego pontyfikatu slowa znajduja sie w tekstach, ktore go otwieraja i zamykaja. W przeslaniu od 16 pazdziernika 1978roku i testamencie, opublikowanym juz po smierci Ojca Swietego. W tym pierwszym az uderza wyzwanie: «Nie lekajcie sie! Otworzcie drzwi Chrystusowi!».
Drugi zaczyna sie od slow Pisma Swietego, ktorym Papiez nadal szczegolne znaczenie: «Czywajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przyjdzie..»
A miedzy tymi wezwaniami, w tym wszystkim, co sie miedzy nimi zawiera, odczytac mozna project zycia chrzescijanskiego, jaki sformulowal Jan Pawel II dla wszystkich chrzescijan.

Zniknela ostatnia dzielaca nas od niego granica. Codziennie, bez audiencji, mozemy opowiadac mu o naszych problemach, prosic o pomoc, wstawiennictwo.

__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________


To jest scenariusz uroczystosci, przeprowadzonej w Kosciele pw sw.Piotra i Pawla w Brzezanach w dniu beatyfikacji. Ojca Swietego Jana Pawla II. Wiersze, czytania i przytoczone z YouTube piesni wykonane byly rowniez czlonkami naszego PKOT w trakcie tej uroczystosci.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz